pondělí 11. června 2018

Kryptoměny, těžaři, obchodníci a temná strana síly

Roztrhl se pytel, krypto kam se podíváš.
Pečlivě jsem to sledoval od roku 2016, kdy se do krypta vrhalo mnoho lidi, které sleduji - diginomádi, freelanceři a lidi z oborů, kterým se věnuji mimo trading.Někteří moji oblíbení blogeři se začali věnovat kryptu, respektive se vezli na obecné eufórii z rostoucích kurzů. Mnoho z nich znám roky, některé osobně z různých setkání a srazů - zajímavé bylo, že lidé, kteří se k burze stavěli rezervovaně, najednou šli bez váhání do krypta. BTC drtil rekordy.

Pár těžařů, hodně nadšenců


Nejvíc dotazů atd. šlo samozřejmě v závěru roku, kdy BTC vystartoval na 20.000$
Samozřejmě jdeme i na finakademii s dobou, takže jsem měl i kontakty na těžaře a na lidi, kteří u krypta byli už řadu let.

Jsou dva druhy krypto-lidiček: Nadšenci a obchodníci.
   Nadšenci budou velebit krypto a marginalizovat rizika, zpravidla jde o lidi "od kompů" bez znalosti trhů a burzy. Pro ně je krypto modla, splněný sen, zázrak.
     Obchodníci sundali růžové brýle a koukají na krypto realisticky. Vidí nejen příležitosti, ale i rizika. Zpravidla mají svoje aktivity i v těžbě kryptoměn. A protože to dnes není už otázka pár korun za "železo", jsou opatrní a umí počítat.Až to spadne, půjdu


V roce 2016 jsem se sešel s jedním z lidí, kteří patří do té druhé skupiny. Je to introvert, ale nikoliv praštěný intoš v ušmudlané mikině. Vydělal miliony, a chtěl je taky udržet. Udělali jsme "deal" ohledně alokace peněz, které si tento člověk na kryptu vydělal, ale to je jiný příběh... jdeme zpět k tomu původnímu.

U krypta je tento člověk od roku 2012, těží BTC a dnes i další altcoiny. Když mi popisoval dobrodružství se zřizováním těžařských farem v CZ, v Jižní Americe (tam jde o krk) a v zemích bývalého SSSR, bylo to jak bondovka.

Samozřejmě že jsem chtěl, aby udělal kurz, kde by ukázal, jak projít i riziky a nástrahami. Je na trošku vyšším levelu, zkušenostmi i finančně. Má svůj osobitý pohled na budoucnost krypta, má zkušenosti z praxe, z těžby i z obchodů s kryptem.

"Až to spadne, tak možná jo", řekl mi. To jsem nechápal. "Brachu tady kvete bublina. Ta musí prasknout. Laici musí zkrachovat, děti musí vypadnout ze hry. Až poznám tuto druhou část, můžu předložit celý byznysplán krypta," vysvětloval mi.Prasklo to, tak se podíváme pod pokličku


Na přelomu roku 2017 a 2018 bublina konečně praskla. Skypnuli jsme si. "Doba nazrála, můžeme," říká: "Ale za podmínky mojí plné anonymity. Nestojím o to, aby mi parta děcek někde nadávala.".

Takže jsme se nakonec domluvili - udělá pro nás kurz o kryptu. Vezme to od základů, popíše svůj přístup, vysvětlí příležitosti i rizika. Anonymitu zachováme, i když ho lámu na webináře - jak jsem psal, je to introvert a před kameru nechce jít. Ale zkouším vymyslet, jak to udělat, protože poslouchat ho je celkem zážitek :)¨Půjdeme klasicky


Takže jsme si plácli, že půjdeme naší klasikou - udělá 10 free lekcí, kde ukáže základy a vysvětlí některé důležité věci zdarma. No a podle toho, jak mu to půjde a jak bude mít chuť, možná udělá i svůj osobní kurz. Ale to ještě není sichr....

Mějte prima den a ať vám třešně zrajou

Martin